Lens solüsyonunuzu nasıl kullanacağınız  eczacınız ve optikciniz tarafından size anlatılacaktır. 

Çok yönlü lens solüysonlarının kullanımı oldukça kolaydır. Lensinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalasınız. Ellerinizi yıkarken içinde nemlendirici ve esans içermeyen ve kolay durulanan bir sabunu tercih etmelisiniz. Nemlendirici içeren sabunlar elinizde kalıntı yapacaktır ve bu kalıntılar lensinize bulaşarak gözünüzü rahatsız edebilir. Bizim önerimiz, eğer günlün olarak lens kullanacaksanız bu iş için özel bir sabun edinmeniz yönünde olacaktır.

Lenslerinizi temizlemeden önce ellerinizi kurulamak için kullanacağınız materyal de çok önemlidir. Pamuklu bir havlu ya da başka bir tekstil ürünü kullanmanız tavsiye edilmez. Birincisi bunlar tek kullanımlık malzemeler olmadığı için üzerlerinde bakteri olabilir. İkincisi küçük iplik ve lens parçaları elinizde kalıntı bırakabilir. Lens solüsyonu kullanmadan önce ellerinizi kağıt havlu ile temizlemeniz ideal olacaktır.

Kutusundan çıkardığınız lensi avcunuzun içine alıp bol miktarda solüsyonla durulamasınız. Yeni çıkan çok yönlü lens solüsyonları ile durulama ya da temizleme yaparken lensi ovmanız gerekmez ama içiniz rahat etsin istiyorsanız avcunuzun içine doğru bol solüsyon dökerek lensi ovabilirsiniz. Böylece üzerindeki bütün protein kalıntıları ve toz parçaları temizlenecektir. Temizlediğiniz lensi gözünüze yerleştirebilirsiniz. Eğer rahatsızlık hissediyorsanız kayganlık için göz damlası kullanabilirsiniz. Bu göz damlasının cinsini yine göz doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz.

Eğer kuruluktan değil de başka türlü bir rahatsızlık, yanma ya da alerji yaşıyorsanız bu size uygun olmaya bir solüsyon markası ya da cinsi kullanıyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda solüsyonu kullanmayı bırakıp derhal göz doktorunuzla iletşime geçmelisiniz.

Lenslerinizi çıkaracağınız zaman yine işe temiz ve kağıt havlu ile kurulanmış ellerle başlayın. Solüsyonla doldurulmuş lens kutunuzun içine lensleri bırakın ve kapaklarını kapatın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta lens kutunuz içindeki solüsyonu her gün değiştirmeniz gerekliliğidir. Pek çok lens kullanıcısı günümüzde lens kutusundaki solüsyon azaldıkça içindekini boşaltmadan üzerine eklemeyi alışkanlık haline getiriyor. Bu da maalesef lens kutusu ve lens üzerinde kir, bakteri ve protein kalıntılarının birikmesine sebep oluyor. Çeşitli göz rahatsızlıklarına sebep olabilecek bu alışkanlıktan muhakkak uzak durmak gerekiyor.